nakłuwacz

Nakłuwacze

Codzienne, regularne badanie poziomu cukru to jeden z podstawowych elementów samokontroli cukrzycy. Zabieg ten wykonuje się za pomocą glukometru, poprzez nakłucie palca i naniesienie niewielkiej kropli krwi na pasek testowy. Dzięki przypominającemu długopis, małemu urządzeniu zwanym nakłuwaczem jest on błyskawiczny i bezbolesny.

Błyskawicznie i bezboleśnie

Działanie nakłuwacza polega na błyskawicznym nakłuciu naskórka za pomocą umieszczanej w urządzeniu igły, zwanej lancetem. Pobierana do badania próbka krwi pochodzi z drobnych naczyń krwionośnych zwanych naczyniami włosowatymi. Dobry nakłuwacz powinien uszkadzać ich jak najmniej, dlatego bardzo istotne jest dobranie urządzenia do indywidualnych potrzeb. Różne modele nakłuwaczy posiadają odmienne ustawienia odległości lancetu od otworu w nakłuwaczu, dzięki któremu możliwe jest nakłucie palca. Im mniejsza jest ta odległość, tym głębiej zostanie nakłuta warstwa naskórka, dlatego jej idealne ustawienie zależy od grubości i twardości skóry palców użytkownika.

Lancet

Aby móc korzystać z nakłuwacza, niezbędne jest umieszczenie w nim lancetu. Jest to niewielka igła, dzięki której możliwe jest otrzymanie niezbędnej do badania kropli krwi. Lancety można wykorzystywać samodzielnie (bez nakłuwacza), jednak jest to zabieg bolesny i nieprzyjemny. Wykorzystywanie lancetu w zestawie z nakłuwaczem zapewnia higienę, bezpieczeństwo i komfort podczas wykonywania badania. Lancet, tak jak każda igła, ulega stopniowemu stępieniu, a tępa igła oznacza ból, dlatego konieczne jest jej wymienianie. Częstotliwość zmiany lancetu w nakłuwaczu zależna jest od ilości dziennych pomiarów glikemii. Lancety oraz nakłuwacze nie są refundowane, ale urządzenie wraz z zapasem igieł dołączane jest do każdego glukometru. Jeżeli nakłuwacz zepsuje się istnieje możliwość kupienia nowego urządzenia w aptece bądź internecie, a kosz zwykłego nakłuwacza nie jest wysoki.

Nakłuwacz podciśnieniowy

Nowością na polskim rynku jest nakłuwacz podciśnieniowy, który dzięki podciśnieniu, wibracji i kontroli głębokości nakłucia umożliwia uzyskanie idealnej kropli krwi bez bólu i z dowolnego miejsca na ciele. Lancet sięgający do naczyń krwionośnych omija komórki nerwowe sprawiając, że badanie jest zupełnie bezbolesne. Urządzenie jest idealne dla dzieci chorych na cukrzycę, które często boją się igieł i bólu związanego z badaniem poziomu cukru. Zastosowana w urządzeniu technologia Butterfly Touch może zachęcić do częstszego wykonywania badania tych diabetyków, którzy ze względu na stwardniałe od częstego nakłuwania opuszki palców zrazili się do regularnego badania glikemii.