stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa – ogólna charakterystyka schorzenia

Stopa cukrzycowa ICD10 zwana inaczej zespołem stopy cukrzycowej jest częstą przypadłością wśród diabetyków, bo występuje aż u 6-10/% pacjentów z cukrzycą. Nieleczona w konsekwencji powoduje zdeformowanie oraz martwicę stopy, a w najgorszym przypadku kończy się jej amputacją. Występuje przewlekle, nie da się jej wyleczyć raz na zawsze. Stopa cukrzycowa dotyczy podeszwy stopy lub jej części grzbietowej i wiąże się z obecnością zranień, owrzodzeń oraz ran cukrzycowych. Jest chorobą, która może dotknąć każdego bez względu na wiek, płeć oraz prowadzony tryb życia. Mieszkasz w Warszawie i szukasz poradni? Sprawdź ofertę na Poradnia stopy cukrzycowej.

Przyczyny powstania stopy cukrzycowej

Przodującą w rankingach przyczyną stopy cukrzycowej jest nieleczona zaniedbana cukrzyca i towarzyszący jej wysoki poziom cukru we krwi chorego. Do czynników wpływających na jej rozwój należy również upośledzone ukrwienie powstałe wskutek zwężenia tętnic, a także wystąpienie mikrourazów wywołanych przez noszenie nieodpowiedniego ciasnego obuwia z wąskimi noskami. Jeśli pacjent w sposób nieprawidłowy układa stopę podczas chodzenia, a tym samym znacznie obciąża różne partie stopy, jest narażony na wystąpienie opisywanego schorzenia w przyszłości. Ostatnim elementem rzutującym na powstanie stopy cukrzycowej jest uszkodzenie nerwów sprzyjające zanikom mięśni i osłabieniu kończyn dolnych co powiązane jest z zanikiem czucia dotyku.

Objawy wystąpienia stopy cukrzycowej

Cukrzyca jako choroba przewlekła i nieuleczalna niesie ze sobą wiele przykrych objawów. Jednym z nich jest zniekształcenie stopy połączone z młotkowatością palców. Diabetyk nie odczuwa bólu związanego ze zmianą kształtu stopy, dlatego niestety jest narażony na mechaniczne uszkodzenie ciała w przypadku gdy wejdzie na kawałek szkła, bądź gdy ma styczność z gorącym grzejnikiem lub podczas gdy zażywa kąpieli w zbyt gorącej wodzie.

Pacjent cukrzycowy ma problem z niedokrwieniem stóp, co zaburza i znacznie utrudnia proces gojenia. Może dojść do powstania modzeli, otarć lub nawet owrzodzeń co wpływa na powstanie głębokich infekcji, które jeśli są zaniedbywane przez pacjenta, stają się przyczyną stanów zapalnych kości bądź stawów. Innymi powszechnymi wyróżnikami stopy cukrzycowej jest wyczuwalne tętno na stopie oraz uczucie palącego naskórka. Może pojawić się również ból, czy uczucie szarpania. Trzeba mieć na uwadze, że stopa cukrzycowa może charakteryzować się także sinym zabarwieniem, suchą skórą oraz zmniejszoną objętością tkanki podskórnej.

Jak zapobiegać stopie cukrzycowej?

Zanim pacjent przejdzie do leczenia stopy cukrzycowej, warto by zadbał o profilaktykę. Współczesna medycyna wiele mówi o zapobieganiu rozwojowi tego groźnego schorzenia. Do zaleceń ogólnych wpływających na zahamowanie choroby należą:

  • regularne kontrole poziomu cukru we krwi,
  • przestrzeganie diety cukrzycowej,
  • mierzenie ciśnienia tętniczego oraz poziomu cholesterolu,
  • dbałość o higienę stóp,
  • zaniechanie palenia,
  • noszenie wygodnego szerokiego obuwia,
  • używanie bezszwowych bawełnianych skarpet,
  • wykonywanie ćwiczeń ruchowych poprawiających ukrwienie stóp,
  • obcinanie paznokci na prosto,
  • unikanie uszkodzeń mechanicznych skóry stóp.

Zapobieganie stopie cukrzycowej dotyczy zarówno cukrzyków, jak i osób pozornie zdrowych. Często bowiem dochodzi do sytuacji, w której pacjent nagle dowiaduje się o istnieniu schorzenia. Warto, aby każdy z uwagą oglądał stan naskórka na stopach po to, by wykryć pierwsze niepokojące objawy stopy cukrzycowej i w razie potrzeby zasięgnąć porady podologa.