Test obciążenia glukozą w ciąży. Jak przygotować się do badania i jak odczytać wyniki?

Poziom obciążenie glukozą w ciąży badany jest zwykle dwa razy. Test ten służy do zdiagnozowania cukrzycy ciążowej, która jest niebezpieczna dla zdrowia kobiety i dziecka. Jak przygotować się do tego badania oraz jak ono wygląda?

Test obciążenia glukozą w ciąży

Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego test ten (nazywany także krzywą cukrzycową) trzeba przeprowadzić po raz pierwszy na początku trwania ciąży, natomiast drugi raz wykonać to badanie pomiędzy 24. a 28. tygodniem. Służy to wykryciu cukrzycy ciążowej, która gdy jest nieleczona, może prowadzić do groźnych powikłań oraz stanowi realne zagrożenie życia.

Obciążenie glukozą w ciąży – powikłania

Obciążenie glukozą w ciąży powinno być sprawdzane skrupulatnie w tym okresie. Jej wysoki poziom w krwi matki, czyli tak zwana hiperglikemia, może spowodować poniższe powikłania:

  • urazy okołoporodowe;
  • wielowodzie;
  • niska punktacja w skali Apgar;
  • stan przedrzucawkowy;
  • cesarskie cięcie.

Ponadto cukrzyca ta jest niezwykle groźna, ponieważ nieleczona może prowadzić u dziecka także do:

  • rozwoju wad cewy nerwowej;
  • wad serca;
  • obumarcia wewnątrzmacicznego.

Obciążenie glukozą w ciąży – norma

Pierwsze badanie obciążenie glukozą w ciąży wykonywane na czczo przeprowadza się, aby sprawdzić czy jej stężenie we krwi jest prawidłowe. Wynik jest poprawny, jeśli nie przekracza on normy 92 mg/dl. Jeśli natomiast znajduje się w przedziale 92-125 mg/dl, to lekarz prowadzący przekierowuje ciężarną na test obciążenia 75 g glukozy, który zazwyczaj wykonuje się dopiero po upływie 24. tygodnia. Gdy poziom przekracza 126 mg/dl, stwierdzona zostaje cukrzyca ciążowa, a pacjentka skierowana zostaje do poradni diabetologicznej.

Badanie obciążenia glukozą w ciąży – jak się przygotować?

Aby wynik testu był prawidłowy i miarodajny, należy pamiętać o tym aby:

  • wykonywać je na czczo, w godzinach porannych oraz podczas badania nie podejmować aktywności fizycznej;
  • przez trzy dni przed badaniem krzywej cukrzycowej stosować obecną dietę;
  • roztwór 200 ml wody z 75 g rozpuszczonej glukozy trzeba wypić w czasie 5 min., możemy dla zabicia słodkiego smaku dodać kilka kropel cytryny, co nie wpłynie negatywnie na wynik testu;
  • badanie musi być wykonywane, gdy kobieta jest zdrowa, ponieważ niewielka infekcja może zafałszować wyniki.

Test obciążenia glukozą w ciąży – wyniki

Pomiar ten prowadzony jest zwykle w 3 etapach. Najpierw pobrana zostaje krew na czczo, a później po upływie godziny i dwóch po od wypicia glukozy. Jeśli po jej przyjęciu poziom we krwi wzrośnie oraz utrzyma się przez 2 godziny, jest to równoznaczne z tym, że ciężarna choruje na cukrzycę ciążową. W tym przypadku zostanie ona skierowana do poradni diabetologicznej. Warto tutaj podkreślić fakt, że nie oznacza to w żadnym stopniu, aby kobieta po porodzie będzie się zmagać z chorobą do końca życia.

Test obciążenia glukozą w ciąży – normy

Poprawny poziom glukozy we krwi po godzinie nie powinien być wyższy niż 180 mg/dl, po dwóch godzinach – 140 mg/dl. A na czczo nie powinno ono być większe niż 100 mg/dl.