Wczesne i późne powikłania cukrzycy
Osoby chorujące na cukrzycę, które mają trudności z optymalnym wyrównaniem poziomu cukru we krwi, mogą doświadczyć różnego rodzaju powikłań. Dzielą się one na wczesne (ostre) oraz późne (przewlekłe), nierzadko prowadząc nawet do inwalidztwa lub zgonu. Jakich komplikacji możemy spodziewać się w przypadku niewłaściwie leczonej cukrzycy?
Skąd czerpać wiedzę na temat cukrzycy?
Aby uniknąć powikłań, o których przeczytać można poniżej, warto, co oczywiste, dbać o zdrowie, i co mniej oczywiste, dbać o jak najszerszą wiedzę na temat cukrzycy. Skąd ją czerpać? Po pierwsze od specjalistów, lekarzy, dietetyków. Po drugie z fachowej literatury, którą można nabyć w księgarniach czy na przykład na stronie diabetyk24.pl. Po trzecie z poradników, blogów, artykułów, które można znaleźć w sieci. Nie wszystkie jednak dostarcza fachowej wiedzy, dlatego warto szukać wartościowych źródeł wiedzy i w tym przypadku również warto zerknąć do poradnika, prowadzonego przez diabetyk24.pl. Im większa świadomość, stopień wiedzy, tym łatwiej zaobserwować wszelkie niepokojące objawy i zapobiec powikłaniom.
Wczesne powikłania cukrzycy
Wczesne powikłania cukrzycy to ostre stany, które wiążą się z poważną dysfunkcją całego organizmu. Rozwijają się gwałtownie, stanowiąc bezpośrednie zagrożenie życia. Wśród nich wymieniamy:
- kwasicę ketonową – wywołaną nie zdiagnozowaną lub źle leczoną cukrzycą. Powikłanie to objawia się bólami głowy i brzucha, nudnościami i wymiotami, nadmiernym pragnieniem, częstomoczem oraz charakterystyczną wonią acetonu z ust. Nieleczone może doprowadzić do śpiączki lub śmierci;
- kwasicę mleczanową – która pojawia się jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków przeciwcukrzycowych przez osoby, u których występują przeciwwskazania. Przejawia się dusznościami, dolegliwościami ze strony układu pokarmowego oraz zaburzeniami świadomości;
- hipoglikemię – nadmierny spadek poziomu cukru we krwi, wywołany zbyt dużą dawką insuliny lub lekami przeciwcukrzycowymi starej generacji. Jego główne symptomy to osłabienie, niepokój, zaburzenia oddychania i koordynacji ruchowej oraz silny głód;
- hiperglikemię – zbyt wysoki poziom cukru we krwi, będący skutkiem źle leczonej cukrzycy – nieodpowiedniej diety i źle dobranej dawki leków. Hiperglikemia objawia się wzmożonym pragnieniem, częstomoczem, bólami głowy oraz pogorszonym samopoczuciem i koncentracją.
Późne powikłania cukrzycy
Prócz ostrych stanów, powikłania cukrzycy mogą także przyjmować formę przewlekłą, przyczyniającą się do zwiększonej śmiertelności diabetyków. Zazwyczaj manifestują się one różnego rodzaju schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Często wywołują chorobę niedokrwienną serca, związaną z przedwczesnym rozwojem zmian miażdżycowych, zlokalizowanych w naczyniach wieńcowych. Przewlekłe powikłania cukrzycy objawiają się także zmianami w nerwach i naczyniach, prowadzącymi do ich uszkodzenia oraz retinopatią cukrzycową: pogorszeniem widzenia lub ślepotą. Ponadto zwiększają one ryzyko wystąpienia zawału serca, uszkodzenia nerek oraz pojawienia się tzw. stopy cukrzycowej – bolesnych, źle gojących się owrzodzeń.
Niezdiagnozowana lub nieodpowiednio leczona cukrzyca może powodować wiele ostrych i przewlekłych powikłań. Źle dobrana dawka insuliny, pominięcie tabletki lub zastrzyku czy też nieprawidłowa dieta znacząco utrudniają funkcjonowanie diabetyków, prowadząc do pogorszenia stanu ich zdrowia, a niekiedy nawet zgonu.