Jak powinna wyglądać dieta w cukrzycy ciążowej?

Spory odsetek ciężarnych kobiet zmaga się z chorobą metaboliczną, która określana jest mianem cukrzycy ciążowej. Pierwszym, a jednocześnie najważniejszym etapem w leczeniu tej przypadłości jest odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta. Jak powinna wyglądać dieta w cukrzycy ciążowej? Przepisy są niezwykle proste i szybkie. 

Niewiele kobiet zdaje sobie z tego sprawę, ale w rzeczywistości dieta w cukrzycy ciążowej nie odbiega niczym od zdrowego i racjonalnego odżywiania. Podstawowym i kluczową zasadą jest więc to, aby była ona dopasowana do wagi przyszłej matki, okresu ciąży i wykonywanej na co dzień aktywności fizycznej. Warto mieć na uwadze również fakt, iż dieta między posiłkami nie powinna być dłuższa niż 3 godziny, a smażenie potraw na głębokich tłuszczu jest niewskazane. Znacznie więcej informacji na temat cukrzycy ciążowej znaleźć można w sieci. 

Dieta w cukrzycy ciążowej – metody przygotowywania dań 

  • gotowanie w wodzie lub na parze,
  • pieczenie w folii lub w rękawie,
  • grillowanie,
  • duszenie. 

Dieta ciężarnej powinna być ukierunkowana przede wszystkim na zwiększenie ilości spożywanych warzyw, będącym bogatym źródłem błonnika pokarmowego. Jakie warzywa są zalecane? Bez ograniczeń spożywać można m.in. szpinak, szparagi, pomidory, cebulę, cukinię czy dynię.

Dieta w cukrzycy ciążowej. Przepisy są niezwykle proste do wykonania

Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać np. śniadanie ciężarnej z cukrzycą ciążową? Posiłki powinny być zróżnicowane, a ich kaloryka dopasowana do BMI. W przypadku diety 1800 kcal pierwszy posiłek może mieć około 250 kcal. Oto przykład

Kanapki razowe z indykiem 

Przygotowanie:

  1. 50 g pieczywa razowego 
  2. 10 g masła (2 płaskie łyżeczki) 
  3. 60 g polędwicy z indyka Polędwica z indyka 60 g (ok. 3 plasterków)
  4. pomidor sałata lub ogórek.