Jakie są główne objawy cukrzycy?

Cukrzyca jest chorobą, która występuje, gdy trzustka nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości insuliny lub reagować na wytwarzaną przez siebie insulinę. Insulina odgrywa ważną rolę w pomaganiu organizmowi w wykorzystaniu glukozy, rodzaju cukru, który znajduje się we krwi. Jak sama nazwa wskazuje, glukoza pochodzi z węglowodanów i żywności, która naturalnie zawiera cukier. Glukoza znajduje się również w mleku, niektórych owocach i słodyczach, takich jak czekoladki i ciastka. Jednak zbyt dużo niektórych pokarmów lub napojów może prowadzić do przyrostu masy ciała i rozwoju cukrzycy. Dwa główne objawy tej choroby to wysoki poziom cukru we krwi znany jako hiperglikemia i przewlekła choroba nerek (CKD). W tym artykule zbadamy, co powoduje cukrzycę, jakie są główne objawy cukrzycy, czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, jak jest leczona i jak można jej zapobiec.

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, w której trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny lub nie reaguje prawidłowo na insulinę. Insulina jest hormonem, który pomaga glukozie dostać się do komórek ciała (np. komórek mięśniowych, komórek mózgu i komórek tłuszczowych), gdzie jest wykorzystywana na energię. Gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, glukoza dostaje się do komórek i nie jest wykorzystywana do produkcji energii. Zamiast tego glukoza gromadzi się we krwi, powodując utratę energii i zmęczenie organizmu. Osoby z cukrzycą mogą również mieć wysokie stężenie glukozy we krwi, lub hiperglikemię, z różnych przyczyn (np. spożywanie pokarmów lub napojów zawierających duże ilości cukru). Nieleczona cukrzyca może powodować poważne powikłania, w tym choroby serca, niewydolność nerek i ślepotę. Nie ma lekarstwa na cukrzycę, ale znajdując i lecząc jej przyczynę, można zapobiec powikłaniom.

Przyczyny cukrzycy

Istnieje wiele powodów, dla których ktoś może zachorować na cukrzycę, w tym czynniki dziedziczne, pewne wybory dotyczące stylu życia, stres i genetyczne skłonności do tej choroby. Jednak większość przypadków cukrzycy jest spowodowana kombinacją genetyki i prowadzonym stylem życia. Przyczyny te określa się mianem „patofizjologii cukrzycy”. Istnieje kilka teorii – jedna z nich mówi, że przewlekłe wysokie stężenie glukozy we krwi uszkadza tkanki organizmu. Może to prowadzić do stanu zapalnego, rozwoju powikłań naczyń krwionośnych i uszkodzenia nerwów, co powoduje objawy cukrzycy.

Czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy

Najbardziej znaczącym czynnikiem ryzyka zachorowania na cukrzycę jest wiek – powyżej 45 lat, nadwaga, wysokie ciśnienie krwi. Jednak pewne charakterystyczne cechy „patofizjologii cukrzycy” odgrywają istotną rolę w rozwoju cukrzycy typu 2. Należą do nich dziedziczna predyspozycja do wysokiego poziomu cukru we krwi na czczo, duże spożycie pokarmów zawierających cukier oraz niezdolność do regulacji wydzielania insuliny z powodu dysfunkcji komórek beta.

Objawy cukrzycy u dzieci i dorosłych

– Nadmierne pragnienie i/lub częste oddawanie moczu – Uczucie silnego pragnienia nawet wtedy, gdy płyny nie zawierają cukru – Nagłe oddawanie moczu w nocy – Uczucie „sytości” nawet po zjedzeniu niewielkiej ilości pokarmu – Niewyjaśniona utrata wagi – Zmiany skórne, takie jak nieprawidłowe gojenie się ran, nieprawidłowy wzrost włosów lub jasna skóra o fioletowym odcieniu – Bolesne lub częste oddawanie moczu – Zmniejszona objętość moczu lub kolor przypominający kawę – Uczucie drętwienia lub ból podczas chodzenia, szczególnie w nogach U dzieci cukrzyca może powodować opóźnienie wzrostu i rozwoju. U dorosłych bardziej prawdopodobne są powikłania, takie jak problemy ze wzrokiem, choroby serca i niewydolność nerek. Osoby z cukrzycą typu 1 częściej doświadczają słabego widzenia. Osoby z cukrzycą typu 2 są bardziej narażone na wystąpienie chorób serca, chorób nerek i udaru mózgu.

Cukrzyca i jej powikłania

Cukrzyca wiąże się z kilkoma powikłaniami, z których niektóre zagrażają życiu. Powikłania te obejmują powikłania widzenia, choroby serca, choroby nerek i udar. Niektóre z najczęstszych powikłań doświadczanych przez osoby z cukrzycą typu 1 obejmują infekcje, uszkodzenia nerwów i problemy żywieniowe. Powikłania doświadczane przez osoby z cukrzycą typu 2 obejmują nadmierny przyrost masy ciała i choroby układu krążenia.

Zapobieganie cukrzycy typu 2

Istnieje kilka sposobów zapobiegania lub opóźniania wystąpienia cukrzycy typu 2. Cukrzycy można często zapobiec poprzez utrzymywanie prawidłowej wagi, spożywanie zdrowej żywności i wykonywanie wystarczającej ilości ćwiczeń fizycznych. Osoby, które stosują się do tych wskazówek, mają mniejsze szanse na rozwój cukrzycy. Innym sposobem na zmniejszenie ryzyka rozwoju cukrzycy jest prawidłowe stosowanie doustnej insuliny. Insulina ta jest przeznaczona do stosowania w taki sam sposób, jak insulina wstrzykiwana przez lekarza. Prawidłowe stosowanie insuliny może pomóc Twojemu organizmowi w bardziej efektywnym wykorzystaniu cukru.

Podsumowując, jeśli masz cukrzycę, istnieje wiele sposobów, aby zapobiec lub opóźnić powikłania. Najważniejszą rzeczą jest przestrzeganie zdrowej diety i planu ćwiczeń.