Prawidłowy poziom cukru we krwi

Badanie poziomu cukru we krwi jest kluczowe w diagnostyce i kontrolowaniu cukrzycy. Należy pamiętać jednak o tym, że osoby zdrowe również powinny je wykonywać. Dlaczego jest to tak ważne? Jak zmienia się cukier po zjedzeniu konkretnych posiłków?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, jak ważne jest utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Jest to bowiem wyznacznik, który jednoznacznie informuje o stanie i kondycji naszego zdrowia. Nadmiar cukru może być odpowiedzialny za:

zmiany zapalne i miażdżycowe, 

obciążenie wątroby, 

cukrzycę, 

choroby serca, 

choroby układu krwionośnego.

Nie sposób nie wspomnieć jednocześnie o tym, że nadmiar cukru, którego organizm nie spalił, odkłada się, doprowadzając tym samym do nadwagi i otyłości. Minimalny poziom cukru we krwi, czyli ten mieszczący się w normie świadczy o tym, że procesy metabolizmu węglowodanów przebiegają w  sposób prawidłowy. Badanie poziomu cukru należy wykonywać bez względu na płeć czy wiek. Szczególnie jednak dotyczy osób powyżej 456 roku życia, które dodatkowo borykają się z nadciśnieniem tętniczym, u ich aktywność fizyczna jest znikoma. Znacznie więcej informacji o normach poziomu cukru we krwi znajdziesz tutaj

Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo 

  • Od 70 do 99 mg/dL (od 3.9 do 5.5 mmol/L) – Prawidłowy poziom glukozy,
  • Od 100 do 125 mg/dL (od 5.6 do 6.9 mmol/L) – Nieprawidłowy poziom glukozy na czczo (stan przedcukrzycowy),
  • Co najmniej 126 mg/dL (7.0 mmol/L) w co najmniej dwóch pomiarach – Cukrzyca.

Jak wygląda badanie obciążenia glukozą? 

Należy pamiętać o tym, aby na badanie udać się na czczo, czyli minimum 5 godzin po skończonym badaniu. Rozpoczyna się ono pobraniem krwi z żyły, aby oznaczyć poziom stężenia. Następnie należy wypić 75 g glukozy rozpuszczonej w 300 ml wody. Po upływie 120 minut krem pobierana jest ponownie. Wynik jest prawidłowy wtedy,. gdy wynosi mniej niż 140 mg/dl. 

Jeśli wynik po dwóch godzinach mieści się w przedziale 140-199 mg/dl, rozpoznaje się stan zagrożenia cukrzycą. Z kolei kiedy kiedy w 120. minucie poziom glukozy jest równy lub wyższy niż 200 mg/dl oznacza to cukrzycę.