Zbiór wiedzy na temat cukrzycy ciążowej

Cukrzyca występuje, gdy Twój organizm nie produkuje lub nie reaguje na insulinę, hormon, który pomaga organizmowi przetwarzać cukier na energię. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o cukrzycy w ciąży, w tym o czynnikach ryzyka czy zapanowaniem nad chorobą.

Czym jest cukrzyca w ciąży?

Cukrzyca występuje, gdy Twój organizm nie produkuje insuliny, hormonu, który pomaga przekształcać cukier w energię. Insulina jest produkowana przez trzustkę i pomaga glukozie przemieszczać się z krwi do komórek, gdzie jest spalana na energię. Najczęstszą formą cukrzycy jest cukrzyca ciążowa. W cukrzycy ciążowej organizm nie wytwarza insuliny lub komórki organizmu nie reagują prawidłowo na insulinę. Może to prowadzić do wysokiego poziomu glukozy we krwi i różnych problemów zdrowotnych zarówno dla Ciebie, jak i dziecka. Cukrzyca ciążowa jest również znana jako „cukrzyca kobiety ciężarnej” lub „cukrzyca specyficzna dla ciąży”. Zagrożenia zdrowotne związane z cukrzycą ciążową są inne niż te dla cukrzycy typu 1 lub typu 2. Występuje ona częściej u kobiet w ciąży.

Czynniki ryzyka dla cukrzycy w ciąży

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby obniżyć swoje ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. Jedną z nich jest nadwaga lub otyłość. Nadwaga jest bardziej prawdopodobnym powodem cukrzycy niż niedowaga. Cukrzyca jest chorobą dziedziczną, więc jeśli jedno z Twoich rodziców chorowało na cukrzycę, masz ryzyko jej wystąpienia wzrasta.

Rodzaje cukrzycy w ciąży

Istnieją dwie główne kategorie cukrzycy: cukrzyca typu 1 i cukrzyca typu 2. – Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, która występuje, gdy produkcja insuliny jest całkowicie wyłączona. Objawy obejmują częste infekcje, częste oddawanie moczu i zmęczenie. – Cukrzyca typu 2 występuje, gdy poziom insuliny zmniejsza się lub przestaje działać. Objawy obejmują insulinooporność, podwyższone ciśnienie krwi i zwiększone ryzyko powikłań cukrzycowych.

Oznaki i objawy cukrzycy ciążowej

– Podwyższony poziom glukozy we krwi – Nadaktywny poziom insuliny – Zwiększone oddawanie moczu – Zwiększony apetyt – Łagodne nudności – Zaburzenia równowagi płynów i elektrolitów.

Postępowanie z cukrzycą ciążową

Ciężarne są regularnie monitorowane pod kątem na obecności ketonów, poziomu trójglicerydów i kwasu moczowego, zawartości białka czy węglowodanów w moczu. Dieta niskocukrowa jest stosowana w leczeniu cukrzycy ciążowej. Nie leczy ona ani cukrzycy typu 1 ani typu 2.

Nieinsulinowe terapie cukrzycy ciążowej

Terapie nieinsulinowe obejmują dietę i ćwiczenia. Powinnaś jeść pokarmy, które zawierają węglowodany — ale nie za dużo. Należy również unikać pokarmów, które zawierają dużo cukru i tłuszczów. Należy również regularnie ćwiczyć, aby poprawić poziom glukozy we krwi i ogólny stan zdrowia. Zdrowa dieta wraz z regularną aktywnością fizyczną może pomóc w zarządzaniu cukrzycą w czasie ciąży.

Inne kwestie, których należy być świadomym przy cukrzycy typu 1 w ciąży

Ważne jest, aby pamiętać, że ciąża nie zmienia Twojego typu cukrzycy. Przez całą ciążę nadal będziesz miała cukrzycę typu 1. Istnieją również pewne problemy, których wystąpienie jest bardziej prawdopodobne, gdy masz cukrzycę typu 1 w czasie ciąży. Należą do nich ciężka hiperglikemia i ciężka hipoglikemia.

Cukrzyca typu 2 w ciąży

Należy pamiętać, że chociaż cukrzyca ciążowa jest bardzo częsta u kobiet w ciąży, to możliwe jest również wystąpienie cukrzycy typu 2 w ciąży. Chociaż cukrzyca typu 2 nie jest tak powszechna, może rozwinąć się u każdej kobiety, która jest otyła lub ma nadwagę. Eksperci szacują, że ponad połowa wszystkich kobiet w ciąży jest zagrożona rozwojem cukrzycy typu 2.

Zarządzanie poziomem glukozy we krwi za pomocą insulinoterapii

Podobnie jak w przypadku cukrzycy typu 1, rozpoczniesz leczenie insuliną o tej samej porze każdego dnia. Będziesz również codziennie ważona i otrzymasz szczegółowe instrukcje dotyczące sposobu odżywiania się w ciągu dnia. Kiedy jesz, Twój organizm rozkłada pokarm na cukier, który Twoje komórki chętnie spożywają. Twoja trzustka produkuje insulinę, hormon, który pomaga komórkom wchłaniać glukozę. Kiedy glukoza dociera do komórek i jest dostępna dla energii, czujesz się bardzo pełny.

Zastosowania

Korzyści z używania pompy insulinowej są oczywiste: ciągłe dostarczanie insuliny, które naśladuje wydzielanie trzustki i precyzyjnie dostrojone dawkowanie insuliny w oparciu o spożycie pokarmu i poziom glukozy. Można również używać pompy insulinowej do zarządzania cukrzycą typu 2. Jednak wielu ekspertów nie zaleca stosowania pomp insulinowych w leczeniu cukrzycy ciążowej. Zalecają oni zarządzanie poziomem glukozy we krwi za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych oraz poleganie na lekarzu, który zaleci, kiedy insulina może być potrzebna.

Cukrzyca występuje, gdy Twoja trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, hormonu, który pomaga komórkom pobierać cukier z krwi i przekształcać go w energię. Istnieją dwa główne typy cukrzycy: typ 1 i typ 2. Cukrzyca ciążowa jest najczęstszą formą cukrzycy i różni się od innych form cukrzycy tym, że pojawia się w czasie ciąży. Możesz obniżyć swoje ryzyko rozwoju cukrzycy poprzez nadwagę lub otyłość, posiadanie cukrzycy w rodzinie lub cukrzycę ciążową.