Płyn w uchu – jak sobie z nim radzić?
Praktycznie każdy zna uczucie wody w uchu po pływaniu czy kąpieli. Zwykle znika szybko. W niektórych przypadkach jednak pozostaje w uchu przez kilka dni. Jeśli płyny gromadzą się w błonie bębenkowej, mogą powodować zapalenie ucha. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się płynu z ucha.
Jak usunąć płyn w uchu — skuteczne porady
- Najprościej potrząsać głową, kierując ucho do dołu. Możesz również spróbować wchłonąć wodę z ucha miękką chusteczką, delikatnie wkładając jeden koniec chusteczki do ucha. Należy jednak uważać, aby ręcznik papierowy nie był zbyt gruby, twardy i szorstki, ponieważ możemy uszkodzić ucho.
- Możesz również spróbować użyć suszarki, aby wysuszyć ucho w środku. Zachowaj odpowiednią odległość od ucha i ustaw suszarkę na najniższą temperaturę.
- Jeśli to wszystko nie pomoże, a nieprzyjemne stłumione uczucie w uchu nie zniknie nawet po dniu lub dwóch, może to być spowodowane korkiem. Można go usunąć za pomocą kropli do uszu, rozpuszczających woskowinę. W cięższych przypadkach wskazane jest udanie się do laryngologa.
- Świecowanie uszu może również łagodzić objawy. Polega to na wprowadzeniu do ucha cienkiej świecy woskowej i zapaleniu jej. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny i wykonuje się go u laryngologa.
- Woda w uchu również może być niebezpieczna. Jeśli zapalenie ucha już wystąpiło, zdecydowanie powinieneś umówić się na wizytę u swojego lekarza. W takim przypadku tak naprawdę tylko specjalista może zdecydować o prawidłowym leczeniu.
Co powoduje płyn w uchu?
Z reguły płyn w uchu gromadzi się podczas kąpieli pod prysznicem. Woda wpada do ucha i do przewodu i tam zostaje, nie wypływa. Jeśli woda zostaje w uchu, rozwija się dobre środowisko do namnażania drobnoustrojów, które powodują zapalenie ucha środkowego, które jest bolesne. Woda morska lub woda z basenów publicznych często zawiera patogeny, które z większym prawdopodobieństwem wywołują stan zapalny. W takim przypadku wymagana jest szczególna uwaga i po wyjściu z wody, musimy koniecznie dobrze wyczyścić i osuszyć uszy. O tym jak pozbyć się wody z ucha przeczytasz w artykule: “Jak pozbyć się wody z uszu”.
Objawy wody w uchu
Gdy w uchu gromadzi się woda, dźwięki stają się przytłumione. W większości przypadków nie trwa to długo i woda wysycha, wyparowuje samoistnie. W niektórych przypadkach jednak utrzymuje się dłużej. Powoduje to zagrożenie dla zdrowia, ponieważ woda, sól i chlor mogą zniszczyć warstwę ochronną uszu. Zwiększa to narażenie na patogeny i może prowadzić do zapalenia przewodu słuchowego i kłopotów z prawidłowym słyszeniem. Ucho pływaka jest niezwykle bolesne i nieleczone może stać się chroniczne, a nawet zaatakować kości.