dieta sokowa

Płynny detoks, czyli dieta sokowa

Dieta sokowa zyskuje na popularności jako sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn oraz zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Jej zasada jest prosta – przez kilka dni, nie więcej niż tydzień, wszystkie posiłki zastępuje się sokami warzywno-owocowymi. Taka krótkotrwała dieta to dobry sposób na regenerację własnego zdrowia. Nie dla każdego jednak jest odpowiednia.

Przygotowanie do diety sokowej

Bezpośrednia zmiana jadłospisu może być szokiem dla organizmu, dlatego należy uprzedzić ją kilkudniowym przygotowaniem. Polega ono na stopniowym rezygnowaniu z mięs, pieczywa, kawy czy napojów słodzonych na rzecz sałatek, warzyw i owoców. Istotne, aby nie były to składniki diety o wysokim stopniu przetworzenia; najlepsze będą owoce i warzywa, w miarę możliwości, surowe.

Przebieg diety sokowej

Dieta sokowa powinna trwać kilka dni, nie więcej, niż tydzień. Przekroczenie tego terminu może doprowadzić do wystąpienia w organizmie niedoborów wielu substancji. Zasada jest prosta – w trakcie diety sokowej należy spożywać 5-6 posiłków dziennie w formie wyłącznie soków warzywno-owocowych. Jedyną rzeczą poza sokami, która jest dozwolona, jest woda mineralna. W kwestii kompozycji soków panuje duża dowolność. Można tworzyć swoje własne mieszanki wedle upodobań i łączyć je z przyprawami, np. cynamonem czy koprem włoskim. Optymalne korzyści zdrowotne z takiej diety uzyskuje się po trzech dniach stosowania jej zasad, ale sokowy detoks można przeprowadzać również w krótszym czasie, np. jednego dnia. Po zakończeniu detoksu organizm należy ponownie stopniowo przyzwyczajać do stałych pokarmów.

Efekty diety sokowej

Zakończenie diety to czas zakończenia procesu detoksu. Do najważniejszych korzyści wynikających z diety sokowej zaliczyć można:

  • lepsze samopoczucie i mniejsze zmęczenie wynikające z oczyszczenia organizmu z toksyn;
  • utrata wagi – w czasie tygodniowego detoksu można stracić nawet 3 kg;
  • poprawa kondycji skóry;
  • oczyszczenie nerek oraz wątroby;
  • wzmocnienie układu odpornościowego.

Przeciwwskazania

Chociaż dieta sokowa to wiele dobroci, nie na każdego będzie miała pozytywny wpływ. Unikać jej powinny kobiety w ciąży i karmiące piersią, anemicy czy osoby z zaburzeniami odżywiania. Nie jest ona właściwa również dla cukrzyków i osób z problemami ciśnieniowymi. Nie powinna być stosowana u młodzieży poniżej 18. roku życia oraz osób starszych, a także tych, które przechodzą rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych. Dieta sokowa catering przez nikogo nie powinna być stosowana częściej, niż raz na kilka miesięcy, ani wykorzystywana jako dieta odchudzająca – utrata masy ciała wynika w większości z utraty wody z organizmu, a nie ze spalania tłuszczu.