glukometr leżący na stole i cukier

FGM – błyskowa metoda pomiaru stężenia glukozy we krwi

FGM (Flash Glucose Monitoring) to urządzenie nowej generacji pozwalające na monitorowanie poziomu glukozy przez 24 godziny na dobę, za pomocą „mignięcia” czytnikiem nad umieszczonym pod skórą sensorem. Dzięki systemowi FGM jesteśmy w stanie uzyskać znacznie większą ilość pomiarów niż w przypadku badania tradycyjnym glukometrem, co z kolei umożliwia bardzo dokładną kontrolę cukrzycy. Urządzenie wykorzystywane jest głównie w leczeniu cukrzycy typu 1., ale pacjenci z pozostałymi typami choroby również mogą z niego skorzystać.

Jak działa FGM?

FGM składa się z umieszczonego pod skórą ramienia sensora, oraz czytnika, który pozwala odczytywać wykonane przez sensor pomiary (rolę czytnika może pełnić osobne urządzenie, bądź instalowana na smartfonie aplikacja). Aby to zrobić, należy przyłożyć czytnik do sensora i gotowe. Na ekranie pokażą nam się wszystkie pomiary z ostatnich 8 godzin, poprzedzających odczyt. Ponieważ mierzona przez sensor glukoza pochodzi z płynu śródtkankowego, a nie z krwi, w niektórych sytuacjach może zachodzić konieczność wykonania badania za pomocą glukometru, np. kiedy chcesz podać sobie większą dawkę insuliny lub podczas różnych stanów organizmu, takich jak choroba czy rekonwalescencja po zabiegach chirurgicznych. Sensor działa przez 14 dni, po czym zachodzi konieczność wymiany na nowy.

Zalety i wady

Nowoczesne metody badania poziomu glukozy we krwi mogą stanowić świetny element terapii cukrzycowej, jednak nie każdy diabetyk może korzystać z sensora FGM.
Zalety:

brak konieczności nakłuwania palca w celu wykonania pomiaru;
wykonanie odczytu zajmuje kilka sekund;
możliwość podjęcia szybkiego działania, kiedy obserwowane jest spadek bądź wzrost glikemii;
większa ilość danych daje większą pewność w wykonywaniu działań;
możliwość analizy nocnych glikemii bez konieczności przerywania snu;
lepsza kontrola równa się zmniejszone ryzyko powikłań.

Wady:
brak możliwości ustawiania alarmów informujących o spadku bądź wzroście glikemii;
ogromna ilość danych może dezorientować bądź martwić niektórych użytkowników;
noszenie sensora przez 24 godziny na dobę może powodować uczucie dyskomfortu.

Obecnie polski rynek oferuje jeden rodzaj systemu FGM, którego nazwa to Freestyle Libre. Wykorzystywany może być od 4. roku życia (pod nadzorem osoby pełnoletniej), a diabetycy, którzy nie ukończyli jeszcze 18. roku życia mogą skorzystać z licznych refundacji oferowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zarówno FGM jak i CGM (continue glucose monitoring) polecane są również dla kobiet cierpiących na cukrzycę ciążową, u których właściwa kontrola choroby jest niezwykle ważna, gdyż wpływa zarówno na zdrowie przyszłej mamy, jak i prawidłowy rozwój płodu.