Jakie badania na cukrzycę należy wykonać?

Cukrzyca nie bez przyczyny uznawana jest za jedną z najczęstszych chorób metabolicznych. Jak wynika z badań, blisko 3 miliony Polaków zmaga się ze zdiagnozowaną cukrzycą. Mimo że osoby chore zwykle same kontrolują poziom cukru, to pod żadnym pozorem nie powinny zapominać również o badaniach okresowych. Regularne badania na cukrzycę pozwolą na uniknięcie powikłań. Sprawdź, jakie badania powinny wykonać osoby z podejrzeniem cukrzycy.

Cukrzyca epidemią XXI wieku

Tak jak już pisaliśmy, cukrzyca jest chorobą charakteryzującą się podwyższonym stężeniem glukozy, czyli cukru we krwi. Jej przyczyny mogą być różnorakie, a objawy potrafią pojawić się zupełnie niespodziewanie. Co więcej, mogą nasilić się w ciągu kilku dni lub po kilku latach. Liczba kolejnych zdiagnozowanych przypadków cukrzycy rośnie z każdym rokiem i obecnie uznawana jest za tzw. chorobę cywilizacyjną. Skraca ona szacowaną długość życia od 30 do 50% i prowadzi do wysokiej śmiertelności i niepełnosprawności. Nie zapominajmy jednak, że z cukrzycą można normalnie żyć. Konieczne jest jednak odpowiednie leczenie, a także zmiana stylu życia oraz diety. Niebywale ważne jest również regularne badanie.

Badania na cukrzycę. Kiedy je wykonać?

Objawy hiperglikemii mogą być oznaką cukrzycy. O chorobie tej, jej objawach i powikłaniach też niejednokrotnie pisaliśmy już w artykułach zamieszczonych w poradniku na stronie diabetyk24.pl.

To właśnie wzmożone pragnienie, senność oraz osłabienie niekiedy staja się podstawą do wykonania testów na poziom glukozy we krwi. Jaki wynik oznacza cukrzycę? Jeżeli stężenie glukozy we krwi wynosi powyżej 200 mg/dl (pobranej o dowolnej porze i bez względu na ilość posiłków), a dodatkowo pacjent ma objawy hiperglikemii może to wskazywać na cukrzycę.

Z kolei jeśli pacjent nie ma objawów, a wynik utrzymuje się poziomie powyżej 200 mg/dl lub objawy faktycznie występują, jednak wynik jest niższy, wówczas potwierdzenie diagnozy następuje dopiero po wykonaniu glikemii na czczo. Dwukrotny wynik powyżej 126 mg/dl oznacza cukrzycę. Z kolei wynik w granicach 100-125 mg/dl wskazuje na cukrzycę.

Nie zapominajmy jednocześnie, że prawidłowo glikemia na czczo powinna wynosić od 70 do 99 mg/dl. Wszelkie wyniki powyżej wymagają dalszej diagnostyki.

Badania na cukrzycę. Doustny test obciążenia glukozą (OGTT)

Wykonanie krzywej cukrowej zalecane jest przez diabetologa wówczas, gdy dwa wyniki glikemii na czczo są nieprawidłowe. Badanie OGTT wykonuje się rano na czczo. Badanie składa się z 3 etapów:

  1. Pobranie krwi żylnej do badania i oznaczenie glikemii na czczo,
  2. Wypicie przez pacjenta 75 g glukozy rozpuszczonej w szklance wody,
  3. Po upływie dwóch godzin pobierana powtórnie jest krew do oznaczenia glikemii.

Wynik równy 200 mg/dl lub większy, otrzymany w 120 minucie testu jest oznaką cukrzycy.

Najczęstsze powikłania cukrzycy

Do najczęstszych powikłań cukrzycy zalicza się:

  1. Retinopatią cukrzycową, czyli niezapalną chorobę siatkówki oka. Może prowadzić do ślepoty.
  2. Nefropatię cukrzycową, czyli przewlekłą chorobą nerek. Zaniedbanie leczenia może doprowadzić do niewydolności nerek.
  3. Neuropatię cukrzycową, czyli szkodzeniem nerwów.
  4. Stopą cukrzycową, która wynika z niedokrwienia tkanek oraz z neuropatii.