Hipoglikemia reaktywna – objawy, czyli wszystko o niedocukrzeniu
Cukrzyca jest obecnie chorobą bardzo często występującą w społeczeństwie. Coraz młodsze osoby zmagają się z jej dolegliwościami, więc zazwyczaj decydujemy się na profilaktyczne działanie i poprawiamy swój styl życia, by uniknąć spotkania z tą chorobą. Jak się jednak okazuje – to nie jedyne problemy zdrowotne, związane z nieprawidłowym poziomem cukru w organizmie, jakie mogą nas spotkać. Czym jest hipoglikemia reaktywna i jak można ją rozpoznać? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu!
Hipoglikemia reaktywna, a cukrzyca
Przede wszystkim należy pamiętać, że hipoglikemia reaktywna nie jest zamienną nazwą dla cukrzycy – to zupełnie dwie różne choroby, i choć obie wiążą się ze spadkiem poziomu cukru we krwi – każda z nich objawia się w inny sposób.
Hipoglikemia reaktywna, inaczej zwana hiperglikemią poposiłkową, pojawia się w jednym przypadku. Jak sama nazwa choroby wskazuje – niedocukrzenie – występuje zawsze po posiłku i jest poprzedzone hiperglikemią (czyli znacznym wzrostem cukru we krwi).
Dzieje się to zazwyczaj około 2-4 godziny po zjedzeniu posiłku. W przypadku cukrzycy, spadek cukru może nastąpić praktycznie w każdym momencie: podczas wysiłku fizycznego, w nocy podczas snu czy w wyniku pominięcia posiłku. jeśli więc cierpimy na tę chorobę, powinniśmy mieć zawsze przy sobie coś słodkiego, by w razie potrzeby uzupełnić zapotrzebowanie cukru.
Kolejną istotną kwestią jest fakt, że hipoglikemia poposiłkowa nie jest w żaden sposób związana z cukrzycą. Oznacza to, że nie jest jej następstwem i jeśli cierpimy na niedocukrzenie, wcale nie musimy również zmagać się z cukrzycą. Niemniej jednak, hipoglikemia może być oznaką rozwoju cukrzycy typu II. Warto więc zrobić niezbędne badania, jeśli odczuwamy dolegliwości związane z niedocukrzeniem po posiłkach.
Hipoglikemia reaktywna – objawy, czyli jak rozpoznać niedocukrzenie?
Aby jednak dokładnie rozpoznać nasze dolegliwości, niezbędna jest wiedza na temat hipoglikemii reaktywnej. Nie jest ona bowiem powszechnie znaną chorobą, co sprawia, że wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z jej obecności w swoim życiu. Warto zaczerpnąć wiedzy z treści artykułów zamieszczonych w poradniku na stronie diabetyk24.pl. Warto również przyswoić najbardziej charakterystyczne objawy hipoglikemii poposiłkowej. Naszą uwagę powinny zwrócić:
- silne uczucie głodu i zwiększone łaknienie;
- problemy z koncentracją;
- nagłe osłabienie organizmu;
- senność;
- ból brzucha;
- nudności;
- zwiększona potliwość;
- uczucia lękowe;
- drżenie ciała;
- odczuwalne mrowienie w okolicach ust;
- niskie wyniki poziomu cukru po zażyciu posiłku.
Choć hipoglikemia reaktywna nie jest zbyt znaną chorobą w społeczeństwie, to może być naprawdę niebezpieczna. Zbyt niski poziom cukru w organizmie może bowiem prowadzić do problemów zdrowotnych, a nawet zagrożenia życia. Warto więc co jakiś czas kontrolować sytuację i każde dolegliwości wskazujące na hipoglikemię reaktywną konsultować z lekarzem.