Stopa cukrzycowa. Przyczyny i leczenie.
Stopa cukrzycowa to bardzo groźne powikłanie cukrzycy typu 1. i typu 2. Powstaje ono w wyniku niedotlenienia tkanek i uszkodzenia naczyń krwionośnych. Z uwagi na fakt, że nieleczony zespół stopy cukrzycowej może prowadzić nawet do amputacji kończyny, warto się dowiedzieć nieco na ten temat.
Objawy stopy cukrzycowej
Już pierwsze objawy zespołu stopy cukrzycowej są dość charakterystyczne. Chorzy cierpią z powodu mrowienia i drętwienia stóp. Ponadto pojawia się zaburzenie czucia, co jest bardzo niebezpieczne. Przez to, że diabetycy nie czują tak jak osoby zdrowe bólu, często dochodzi u nich do skaleczeń, otarć. Wszystkie te drobne uszkodzenia naskórka są jednak bardzo niebezpieczne. Stan naskórka ulega pogorszeniu. Pojawiają się bolesne modzele oraz owrzodzenia. Wygląd stopy z czasem zmienia się diametralnie. jej kształt jest coraz bardziej zdeformowany, a palce stają się młoteczkowate.
Jak leczyć stopę cukrzycową?
Zanim wspomnimy o leczeniu, warto nadmienić, że chorzy na cukrzycę powinni bacznie obserwować swoje ciało. Wszelkie zmiany, nawet najdrobniejsze powinni skonsultować z lekarzem, by zapobiec takim powikłaniom, jak stopa cukrzycowa. Jeśli jednak dojdzie już do tego, leczenie przebiega wielotorowo. Udział w leczeniu zespołu stopy cukrzycowej ma wielu lekarzy różnych specjalizacji. Na przykład chirurg może usuwać owrzodzenie, a diabetolog dobiera odpowiednie leki we właściwej dawce. pomocna może okazać się porada profesjonalnego dietetyka. Cukrzycy muszą również sami dbać o zdrowie chociażby poprzez rezygnację z palenia.